15 európskych krajín s minimálnou mzdou nad 1500 eur (podrobný prehľad) >>

2. Kurz eura voči doláru, libre a ostatným menám

Oplatí sa práca v zahraničí? - Úvod,
1.faktor - Silnejúca koruna,
2.faktor - Kurz eura voči doláru, libre a ostatným menám,
3. faktor - Príjmy a výdavky v zahraničí a na Slovensku,
4. faktor - Hrubý príjem, dane a odvody,
5.faktor - Nezamestnanosť na Slovensku,
6.faktor - Dĺžka pobytu v zahraničí.
Prijatím eura na Slovensku sa pohyb kurzu voči krajinám v ktorých sa používa euro ako platidlo zastavil. Kurzové rozdiely už nebudú ovplyvňovať hodnotu príjmov z práce v Rakúsku, Nemecku, Írsku, Holandsku a všade tam, kde sa platí eurom.

V ostatných krajinách bude kurz aj naďalej vplývať na to, či sa v nich oplatí pracovať. Namiesto kurzu koruny sa stáva dôležitým kurz eura voči mene konkrétnej krajiny. Zaujímavý bude kurz euro/dolár, euro/libra, euro/švajčiarsky frank, vývoj ktorého bude rozhodovať o tom či sa práca v Anglicku, v USA, Švajčiarsku oplatí. Vzhľadom na počty Slovákov pracujúcich v Maďarsku a Čechách bude určite zaujímavý aj vývoj kurzu eura voči českej korune a maďarskému forintu.

Vplyv kurzu na to či sa práca v zahraničí oplatí, alebo nie

Ak bude euro posilňovať, alebo kurz cudzej meny oslabovať, bude sa zárobok v zahraničí znehodnocovať. Ak však nastane opačný prípad a euro bude oslabovať, či cudzia mena posilňovať, práca v zahraničí v daných krajinách bude čím viac výhodnejšia.

Napríklad už spomenutý dolár a libra zaznamenali do 31.12.2008 výraznejší pokles kurzu voči korune ako euro a práca v USA a Británii sa teda viac znehodnotila. Od 1.1.2009 na rozdiel od eura, kde kurz ostal na rovnakej úrovni 30,1260 SKK/EUR však libra a dolár okamžite začali posilňovať. Hodnota práce v USA a v Británii v prepočte na euro začala rásť. Dolár posilnil za mesiac a pol o približne 15 amerických centov (cca 2,5 Sk) a libra sa vrátila z decembrového kurzu 0,974 GBP/EUR (30,924 SKK/GBP) na 0,871GBP/EUR  (34,604 SKK/GBP) už začiatkom februára.

Ako sa bude v budúcnosti vyvíjať kurz euro/dolár, euro/libra či kurz eura k ostatným menám nikto presne nevie. Presnejšie odhady sa dajú robiť len na najbližšie obdobie.

Predchádzajúci: 1.faktor - Silnejúca koruna
Nasledujúci: 3. faktor - Príjmy a výdavky v zahraničí a na Slovensku

Ďalšie zdroje informácií: