15 európskych krajín s minimálnou mzdou nad 1500 eur (podrobný prehľad) >>

Návody, vzory a pomôcky pre hľadanie práce

Z tejto stránky sa dostanete na vzory a praktické návody pre tvorbu dokumentov, ktoré budete potrebovať pri hľadaní práce (CV, motivačný, alebo sprievodný list, žiadosť o prijatie do zamestnania), a ďalšie pomôcky, ako napríklad zoznam pracovných agentúr, či tipy ako a kde hľadať zamestnanie.

Životopis - vzor a návod

Životopis je bezpochyby najdôležitejším dokumentom, ktorý potrebujete pri uchádzaní sa o zamestnanie. Často práve on rozhoduje o tom, či budete pozvaní na pracovný pohovor, alebo nie. Stačí jediná chyba a vaše prácne zostavované CV môže skončiť v koši, alebo v kope so životopismi ostatných neúspešných kandidátov, ktorí sa často nedočkajú ani len negatívnej odpovede. Kľúčové je pri jeho písaní zohľadniť požiadavky kladené na konkrétnu pracovnú pozíciu. Je toho však omnoho viac, čo sa s ním dá urobiť. Ak vás to zaujíma, prečítajte si podrobný návod, ako napísať štruktúrovaný životopis.

Ako napísať motivačný list + vzor

Nie každý personalista prikladá motivačnému listu rovnaký význam. Pre niektorého je dôležitejší viac pre iného menej. V žiadnom prípade by ale nemal byť len akýmsi povinným doplnkom životopisu, ktorý je treba k nemu priložiť. Ak je správne napísaný môže podporiť informácie v CV, ale aj sám zapôsobiť na personalistu tak, že v ňom vzbudí záujem o osobné stretnutie. Práve to je jeho cieľom.
Prečítajte si tipy a návod na písanie motivačného listu, spolu s inšpiračným vzorom.

Žiadosť o prijatie do zamestnania

Žiadosť o zamestnanie môže mať formu tlačenú, avšak v dnešnej dobe je obvyklejšia forma elektronická. Môže byť súčasťou e-mailu, v ktorom posielate svoj životopis, a motivačný list, alebo môže mať formu webového formulára na stránke vášho potenciálneho zamestnávateľa. Obvykle nemá takú váhu ako vyššie spomenuté dokumenty, ale aj tak si vyžaduje dodržanie určitých pravidiel. Prečítajte si viac o žiadosti o zamestnanie.

Ako hľadať prácu

Nedarí sa vám nájsť si prácu? Môžno nehľadáte na tých správnych miestach, alebo tým správnym spôsobom. Ciest k novému, lepšiemu zamestnaniu vedie vždy viac. Neobmedzujte sa. A ak to nejde jednou, skúste to inou. Záleží aj od profesie, o ktorú sa uchádzate. Vytvorili sme pre vás kompletný zoznam možností ako hľadať a uchádzať sa o voľné pracovné miesta. Ak vás zaujíma, prečítajte si o tom viac.

Zoznam pracovných agentúr

Jednou z ciest k novému zamestnaniu predstavujú aj pracovné, alebo personálne agentúry. Väčšinou sa spájajú s hľadaním práce v zahraničí, kde pre mnohých záujemcov hlavne bez kontaktov v cudzine a dobrých jazykových zručností predstavujú prakticky jedinú možnosť. Dokážu však pomôcť aj na Slovensku a to nie len s hľadaním práce na trvalý pomer, ale aj so zabezpečením brigády.
Zobraziť zoznam pracovných a personálnych agentúr na Slovensku.

Pri výbere agentúry na sprostredkovanie práce v zahraničí je na mieste určitá opatrnosť a podozrievavosť.