15 európskych krajín s minimálnou mzdou nad 1500 eur (podrobný prehľad) >>

Brigáda a práca na dohodu

Brigáda alebo práca na dohodu

Na tejto stránke nájdete informácie a odkazy na články týkajúce sa brigády, sezónnych prác a práce na dohodu, pre študentov a ostatných záujemcov o príležitostnú prácu.

100+1 tipov na brigádu

Chcete si privyrobiť, ale došli vám nápady? Tu je stovka tipov na brigády, ktoré vás inšpirujú alebo pripomenú možnosti na ktoré ste možno zabudli, alebo vám ani nenapadli. Poznáte napríklad Mystery shopping?

Ako nájsť brigádu

Prečítajte si o štyroch spôsoboch, ktoré môžete využiť pri hľadaní príležitostnej, alebo vedľajšej práce a začnite ich naplno využívať. Okrem nich v tomto článku nájdete aj jeden bonusový tip.

Pracovné agentúry, ktoré ponúkajú brigády

Nie každá pracovná alebo personálna agentúra sprostredkováva prácu aj pre brigádnikov. Ak vás zaujíma, ktoré sa tomu venujú, alebo sa dokonca na to špecializujú, potom si určite prezrite zoznam týchto agentúr. Okrem názvov a umiestnenia pobočiek jednotlivých sprostredkovateľov obsahuje aj odkazy priamo na stránky s ich aktuálnymi pracovnými ponukami.

Práca na dohodu

Vznik pracovného pomeru potvrdzuje zamestnanec a zamestnávateľ podpisom pracovnej zmluvy a riadi sa Zákonníkom práce. Brigáda, ako pracovnoprávny vzťah sa oproti tomu najčastejšie rieši dohodou.  V nasledujúcich článkoch nájdete informácie týkajúce sa rôznych foriem práce na dohodu, ktoré povoľuje Zákonník práce. Základné podmienky, informácie o odvodoch do sociálnej poisťovne aj odkazy na tlačivá a vzory dohôd.

Koľko si môžete zarobiť prácou na dohodu

Výška odmeny za prácu závisí predovšetkým od dvoch faktorov:

  • typu práce
  • regiónu

Znamená to, že za rovnakú prácu môžete byť v závislosti od regiónu rôzne finančne ohodnotený. Najväčšie rozdiely sú medzi Bratislavou a východom Slovenska, pričom, samozrejme, v Bratislave zarobíte viac.

Odmenený môžete byť úkolovo, určitou sumou za vykonanú prácu, alebo hodinovo, za počet odpracovaných hodín.

Hodinová odmena, ktorá je bežnejšia, sa v číselných hodnotách pohybuje približne nasledovne:

2,5 EUR/hod. - napr. práca vo výrobe, pomocné práce v sklade, alebo obchode

3 EUR/hod. - napr. pomocné kancelárske práce, práca v pokladni

3,50 EUR/hod. - napr. čašník, čašníčka, upratovačka domácností alebo kancelárií

4 EUR/hod. -  napr. hosteska

nad 4 EUR/hod. - napr. kuchár, operátor v call centre, preklad,

Tieto hodinové sadzby sú len približné. Presná výška odmeny vždy závisí od konkrétnej práce a zamestnávateľa. Uvedené platy sa týkajú Bratislavy, preto ako ak bolo spomenuté, pre zvyšok Slovenska sa smerom na východ obvykle postupne znižujú. Úplné minimum sú približne 2 eurá na hodinu.