15 európskych krajín s minimálnou mzdou nad 1500 eur (podrobný prehľad) >>

Brigády - 4 spôsoby, ako ich nájsť

Pracovných ponúk na zamestnanie je mnohonásobne viac ako na brigády. Napríklad na Profesii ich je približne 100 krát viac, teda zatiaľ čo ponuky na zamestnanie sa pohybujú v tisíckach, brigády len v desiatkach, a to pre celé Slovensko. A keďže nájsť si zamestnanie nie je jednoduché, s brigádu je to ešte oveľa zložitejšie.

Najľahšie sa hľadá brigáda:

  • vo veľkých mestách, pretože tam je viac pracovných príležitostí a väčší dopyt po pracovnej sile
  • študentom, pretože je to pre zamestnávateľa finančne výhodnejšie.

Ak žijete vo väčšom meste, alebo ste študentom, nemusíte to mať také ťažké a môžete si pri hľadaní brigády vystačiť len s jedným spôsobom. Ak sa vás však ani jedna z uvedených výhod netýka, je lepšie ak si ju budete hľadať viacerými spôsobmi.

V podstate máte 4 možnosti ako ju získať:

  1. môže vám ju nájsť a sprostredkovať pracovná agentúra
  2. môžete si ju nájsť sledovaním ponúk brigád na internete, v novinách, alebo na verejne prístupných miestach (napr. vo výkladoch obchodov)
  3. môžete si ju hľadať aktívne informovaním sa u potenciálnych zamestnávateľov
  4. môžete osloviť známych a priateľov

Brigáda cez agentúru

Najjednoduchší spôsob ako získať príležitostnú prácu je využiť pracovnú agentúru. Problémom je, že z celkového počtu sa ich len málo zaoberá sprostredkovaním príležitostnej práce.

Veľmi dôležitá je v tomto prípade registrácia, lebo agentúry obvykle najprv oslovujú s ponukou kandidátov, ktorých majú v databáze a až potom hľadajú iných.

Kde hľadať ponuky na internete

Ponuky môžete hľadať v novinách, alebo na verejne prístupných miestach, ale najviac ich, samozrejme, nájdete na internete.
Medzi najbohatšie zdroje patria tieto webové stránky:
www.brigada.sk
www.profesia.sk/brigady/
praca.bazar.sk/brigady/

Tieto stránky využívajú na hľadanie vhodných kandidátov aj pracovné agentúry. Pretože práve im firmy často zveria obsadenie voľných miest, vysoké percento inzerovaných miest tvoria práva ich ponuky.

Informovanie sa priamo u zamestnávateľa

Tento spôsob je najviac časovo náročný a úspešnosť nie je zaručená. Kontaktovať, firmy, podniky, alebo fyzické osoby a informovať sa o možnosti brigády, bez toho že by inzerovali voľné miesta je preto krajným riešením, využiteľným, ak ste dostali tip, alebo neexistuje iná možnosť. Môžete sa uchádzať o bežné pozície, ktoré je možné vykonávať aj na čiastočný úväzok, ako napríklad upratovačka, pokladník, čašníčka, alebo môžete ponúknuť svoje schopnosti, alebo skúsenosti, o ktorých si myslíte, že by o ne mohol mať zamestnávateľ záujem.

Práca cez priateľov a známych

Pri hľadaní zamestnania sa môžete vďaka svojim osobným kontaktom dozvedieť aj o verejne neinzerovaných voľných pracovných miestach. Skúste ich využiť aj pri hľadaní brigády. Priateľov a známych môžete kontaktovať a opýtať sa či nevedia o nejakej ponuke osobne, telefonicky, alebo jednoducho cez sociálne siete.

Nehľadajte, vytvorte si ju sami

Okrem uvedených spôsobov si brigádu môžete vytvoriť aj sami, pričom na to môžete, ale nemusíte využiť internet. Môžete strážiť deti, doučovať cudzí jazyk, predávať vlastné výrobky, venčiť psy, atď, atď. Ďalšie tipy, ako si privyrobiť (aj cez internet) nájdete v tomto článku.

Pri hľadaní zamestnania, obvykle nie je problém nájsť prácu, ale nájsť dobrú a dostatočne ohodnotenú prácu. Toto platí rovnako aj pri hľadaní brigády.

Ďalšie zdroje informácií: