15 európskych krajín s minimálnou mzdou nad 1500 eur (podrobný prehľad) >>

Curriculum vitae - CV - životopis

Životopis je našou vizitkou. Vďaka nemu máte možnosť zapôsobiť na vášho budúceho zamestnávateľa ešte predtým, ako vás vôbec uvidí. Na druhej strane zle napísaný životopis vás môže veľmi ľahko vyradiť z boja o vytúžené pracovné miesto. Preto sa oplatí venovať jeho zostaveniu a príprave dostatok času.

» Štruktúrovaný životopis

Curriculum vitae - cesta životom

Slovné spojenie Curriculum vitae pochádza z latinčiny a znamená niečo ako “priebeh života”, alebo “životná dráha”. Častejšie ako Curriculum vitae sa ale používa jednoduchá skratka CV (čítaj sí ví). V niektorých krajinách sa pre životopis používa aj pojem “Resume”. Celosvetovo je ale najpoužívanejšia spomenutá skratka “Curriculum vitae” - CV. Tento pojem sa aj u nás veľmi rýchlo udomácnil a pomaly vytláča náš “životopis”.

Potrebujeme vôbec CV

Ako bolo uvedené vyššie, Curriculum vitae je našou vizitkou, ktorú buď pošleme vopred (častejší prípad), alebo prinesieme so sebou na prijímací pohovor. CV nám väčšinou nezaručí to, že nás okamžite príjmu do práce, ale je to prvý a nevyhnutný krok, ktorý môže rozhodnúť, či sa dostanete na pracovný pohovor, alebo do jeho druhého kola.

Ak je váš životopis dobrý, môže vytvoriť tzv. “pozitívny haló efekt”, to znemená, že komisia pri prijímacom pohovore bude mať pred vašou prezentáciou pozitívne očakávania. Je to pre vás veľké plus, samozrejme ak to svojím vystúpením nepokazíte.

Ak chcete, aby váš životopis zaujal personalistu, alebo zamestnanca pracovnej agentúry, ktorý ho bude spracovávať, určite si prečítajte aj ďalšie články, týkajúce sa témy ako napísať životopis. Pomôžu vám vyhnúť sa chybám, ktoré by vás mohli pripraviť o účasť na pracovnom pohovore a tým o možnosť získať zaujímavé voľné pracovné miesto.

Ďalšie zdroje informácií: