15 európskych krajín s minimálnou mzdou nad 1500 eur (podrobný prehľad) >>

Práca cez internet

Existuje niekoľko spôsobov, ktorými sa dá práca cez internet nájsť. Niektoré si od uchádzača o prácu vyžadujú viac aktivity, iné menej. Samozrejme cez internet sa dá nájsť nie len klasické zamestnanie, ale aj brigáda a to letná, ako aj študentská počas školského roka.

Práca cez internet aktívne

Aktívne hľadanie práce cez internet znamená klasické prechádzanie pracovných ponúk. Dôležité je tu vedieť v prvom rade kde hľadať a potom ako hľadať.

Kde hľadať

Ponuka práce sa na internete nenachádza na jednom mieste, ale je rozptýlená. Tu je zoznam webových lokalít, na ktorých je ponuka práce najširšia:

Väčšie firmy zverejňujú voľné pracovné miesta aj na vlastných webových stránkach.

Aktuálna ponuka práce na najväčších slovenských portáloch a ďalšie možnosti získania práce sa nachádzajú v sekcii Pracovné ponuky.

Ako hľadať

Na stránkach, na ktorých je malý počet pracovných ponúk nie je potrebný žiaden systém. Vyhľadávanie podľa kritérií však výrazne urýchli monitorovanie ponuky práce na stránkach so stovkami, či tisíckami voľných pracovných miest.
Väčšina portálov, na ktorých sa nachádzajú voľné pracovné miesta umožňuje vyhľadávanie pracovných ponúk podľa dvoch základných kritérií:

  • podľa odboru
  • podľa regiónu

Na výber je často aj podrobné vyhľadávanie. Je možné zvoliť si napríklad:

  • maximálny čas od uverejnenia inzerátu,
  • konkrétne profesie,
  • mesto alebo štát výkonu práce,
  • typ pracovného pomeru (trvalý, vedľajší, brigády, živnosť, …),
  • najvyššie dosiahnuté vzdelanie,
  • požadované jazykové a iné schopnosti a znalosti.

Práca cez internet pasívne

Táto možnosť ktorou sa práca cez internet dá nájsť je oveľa pohodlnejšia a časovo menej náročná ako spomenutá aktívna. Nie je to úplne bezprácný spôsob získania práce, ale spravidla si vyžaduje vyvinutie určitého úsilia len na začiatku a potom stačí už iba kontrolovať výsledky. Tieto výsledky môžu byť porovnateľné s aktívnym hľadaním práce cez internet.

Tzv. pracovní agenti

Toto je najrýchlejší a najjednoduchší spôsob hľadania práce na internete, využitie týchto pracovných agentov však neumožňujú všetky pracovné portály. Aký je postup? Jednoducho zadáte kritériá na pracovné miesta, o ktoré by ste mali záujem (profesie, lokalita, atď.) a do e-mailovej schránky vám budú chodiť pracovné ponuky, ktoré sa zhodujú s uvedenými kritériami. Nemusíte sa už prehrabávať množstvom pracovných ponúk, ale len pravidelne kontrolovať e-mailovú schránku.

Životopis on-line

Ide o vloženie vášho životopisu do databázy. Pri tomto spôsobe hľadania práce si ju vlastne nehľadáte vy ale z uchádzačov si podľa životopisu vyberá zamestnávateľ.
Okrem pracovných portálov umožňujú vložiť životopis do databázy aj na to špecializované firmy a pracovné agentúry.

Aj keď sa životopis spravidla tvorí pomocou šablóny, je to o niečo prácnejšie, ako využitie pracovného agenta.
A aj keď je takýto spôsob hľadania práce pohodlný (prácu za vás hľadá niekto iný - potenciálny zamestnávateľ  alebo pracovná agentúra), práve preto však strácate akúkoľvek kontrolu nad výberom zamestnania.

Pracovný profil na LinkedIn

Tento spôsob pasívno-aktívneho hľadania práce je podobný, ako ten predchádzajúci. Nevkladáte však svoj životopis do databáz na rôznych portáloch, ale vytvoríte si a spravujete svoj profesionálny profil a kontakty na jedinom webe.

Ďalšie zdroje informácií: