15 európskych krajín s minimálnou mzdou nad 1500 eur (podrobný prehľad) >>

Networking - hľadanie práce cez známych

Popri internete a pracovných agentúrach patria osobné kontakty medzi najúčinnejšie spôsoby nájdenia nového zamestnania. Platí to aj preto, lebo množstvo pracovných ponúk nie je vôbec inzerovaných a obsadzujú sa práve takýmto spôsobom. Ak ste to ešte neurobili, vyskúšajte aj vy networking pri hľadaní nového zamestnania.

Musíte byť aktívny

Aj keď je tento spôsob získania zamestnania vysoko účinný, nemôžete všetko nechať na náhodu a čakať, kým za vami niekto príde a ponúkne vám prácu.

Prečo by aj mal, keď nevie, že si ju hľadáte.

Ako hľadať zamestnanie cez svojich známych

Musíte preto vy dať svojim známym vedieť, že si hľadáte nové zamestnanie. Opýtať sa ich, či o niečom nevedia. Možno práve ich firma hľadá nových zamestnancov, alebo vám dajú tip na iného zamestnávateľa. Možno to bude len zástup za pracovníčku, ktorá odchádza na materskú dovolenku, ale aj to sa môže niekedy hodiť.

Ak práve pre vás nemajú nič zaujímavé, poproste ich aby vám dali vedieť, ak by sa o nejakej pracovnej ponuke dozvedeli.

Ešte väčší dosah získate, ak ich požiadate, aby sa aj oni opýtali svojich známych, či nevedia o nejakom voľnom mieste. Možno by to niektorí urobili aj sami, ale je lepšie ich k tomu vyzvať.

Facebook a spol.

Najefektívnejšie je v dnešnej dobe na oslovenie priateľov využiť Facebook, alebo inú sociálnu sieť, ktorej ste členom. Je to rýchle a jednoduché. V niektorých prípadoch stačí zmena statusu, inokedy môže byť vhodnejšia osobná správa.

Ďalšie spôsoby

Medzi priateľmi tam ale určite nemáte všetkých ľudí, ktorých poznáte. Či už preto, že na sociálnej sieti nemajú vytvorený profil, alebo si ich jednoducho nechcete pridať do kontaktov. Ak aj ich chcete osloviť, musíte využiť iné spôsoby komunikácie. Môžete im poslať e-mail, zavolať im, prípadne ich navštíviť. Ak sa budete viac pohybovať medzi ľuďmi, máte väčšiu šancu, že stretnete aj ďalších ľudí, na ktorých ste zabudli, alebo na nich nemáte kontakt.

Ak sú možnosti získania práce naozaj beznádejné, môžete sa obrátiť aj na ľudí, ktorých poznáte z minulosti, ale nestretávate sa, a za iných okolností by ste ich nekontaktovali. Od tých s ktorými ste sa rozišli v zlom však nemôžete čakať, že vám pomôžu.

Pomôcť vám môže nasledujúci zoznam okruhov kontaktov:

  • členovia rodiny
  • priatelia
  • kolegovia
  • susedia
  • bývalí spolužiaci
  • bývalí kolegovia zo súčasnej práce
  • kolegovia z predchádzajúcich zamestnaní
  • bývalí alebo súčasní obchodní partneri
  • kolegovia z jazykových a iných kurzov
  • náhodní známi

Ak sa aj oni opýtajú vo svojom okruhu známych vaša správa bude mať maximálne široký záber. Určite máte viacero spoločných známych, ale určite sa nájde mnoho ľudí, ktorých vy osobne nepoznáte.

Networking - budujte si svoju sieť kontaktov

Kontakty je dobré budovať a rozvíjať nie až vtedy, keď ich potrebujete, ale priebežne. Či už osobné, na sociálnych sieťach, ako spomenutý Facebook, alebo profesné, napríklad na LinkedIn. Cez svojich starých známych sa zoznamujte s novými ľuďmi a cez nich sa dostávajte k ďalším a ďalším.

Priateľov si môžete nájsť aj v online komunitách vytvorených okolo oblasti, ktorá vás zaujíma a v ktorej by ste chceli pracovať. Môžete svojimi názormi a radami prispievať na fórach, komentovať na blogoch, alebo si dokonca vytvoriť vlastný blog a naň písať články. Samozrejme, ani tu netreba zabúdať aj na kontakty mimo internetu.

Ak môžete, snažte sa najprv pomáhať a až potom žiadať o pomoc. Keď ju budete potrebovať, získate ju oveľa ľahšie.

Menej ponúk, ale vyššie šance

V porovnaní s tisíckami ponúk, ktoré môžete nájsť na internetových pracovných portáloch sa prostredníctvom vašich kontaktov môžete dozvedieť len o niekoľkých voľných miestach. Šanca na získanie niektorého z nich je však omnoho vyššia, ako u tých z internetu.

Aj keď vo väčšine prípadov musíte prejsť výberovým konaním ako ostatní uchádzači, ak sa váš priateľ, alebo známy za vás prihovorí a poskytne vám odporúčanie, môže to pozitívne zavážiť pri konečnom rozhodnutí.

Ak firma voľné miesto neinzerovala prostredníctvom iných médií, nahrávať vám bude aj fakt, že počet uchádzačov bude nízky.

Žiadnu šancu nemáte, ak je, ako to niekedy býva, miesto už vopred obsadené a pohovory sa robia len “pro forma”.  O tom sa ale obvykle dopredu vie, takže na takýto pohovor vás váš známy asi nepošle. Eso v rukáve máte, ak ste práve vy ten, kto voľné pracovné miesto na 100 % získa ;-).

Pár tipov na záver

  • Presvedčte sa že osoba, ktorú ste požiadali o pomoc má na vás aktuálny kontakt. Tých, ktorých ste kontaktovali cez FB, mailom alebo telefonicky, sa to netýka. Ide napríklad o ľudí, ktorých ste náhodne stretli.
  • So známym, ktorý vám dal tip na pracovné miesto si je dobré ujasniť, aké kroky môže urobiť vo váš prospech a či sa môžete na jeho osobu odvolávať.
  • Pomoc je síce užitočná, ale na pohovor sa treba dôkladne pripraviť a napríklad informácie o firme získať aj z iných zdrojov.

Toto bolo len niekoľko nápadov, ako možno získať prácu pomocou networkingu,  vďaka svojim priateľom a známym. Môžete sa pokúsiť ich ďalej rozvinúť, prípadne môžete vymyslieť niečo úplne nové a ešte znásobiť svoje šance pri hľadaní nového zamestnania. Veľkú úlohu tu hrá, samozrejme, aj šťastie, avšak svojou aktivitou si ho môžete úspešne prikloniť na svoju stranu. Aj tým, že nebudete využívať len jednu, ale hneď niekoľko z množstva možností, ktoré máte prí hľadaní práce.

Ďalšie zdroje informácií: