15 európskych krajín s minimálnou mzdou nad 1500 eur (podrobný prehľad) >>

Hľadanie práce pomocou mobilu

Na to, aby ste si mohli aktívne hľadať nové zamestnanie cez internet už dávno nepotrebujete stolný počítač, alebo notebook, ale vo veľkej miere si vystačíte so svojim mobilom (smartfónom).

Hľadanie práce pomocou mobiluPoužívanie internetu cez mobil má predovšetkým vo svete, ale pomaly už aj na Slovensku neustále rastúci trend. Firmy, pre ktoré je internet najdôležitejším komunikačným kanálom to núti, zamyslieť sa nad tým, ako čo najlepšie sprístupniť svoj obsah a služby pre návštevníkov aj na týchto zariadeniach.

Z pohľadu uchádzača o zamestnanie sú zaujímavé hlavne firmy poskytujúce služby na trhu práce, predovšetkým pracovné portály a vyhľadávače, ale napríklad aj personálne agentúry.

Dnešné mobilné telefóny, umožňujú plnohodnotné surfovanie po internete cez webový prehliadač, ale ponúkajú aj iné možnosti zobrazovania obsahu, ktoré sa niektorým firmám môžu zdať vhodnejšie.

Dávajú nám tak na výber jednu alebo aj viacero z nasledujúcich možností:

  • mobilné verzie stránok, prispôsobené menším rozmerom a rozlíšeniu displejov mobilných zariadení,
  • špecializované aplikácie pre iPhone a Andrid,
  • aplikácie pre Facebook.

Mobilné verzie webových stránok

Ponuka práce v mobileMobilnú verziu stránok si za spôsob, ako sprístupniť svoj obsah a služby pre návštevníkov z mobilných telefónov zvolila napríklad Profesia.sk.

Aj keď sú webové stránky Profesie samé o sebe veľmi jednoduché a prehľadné, dalo by sa povedať, až minimalistické, na menších obrazovkách nemusí byť práca s nimi vždy jednoduchá. Práve špeciálna verzia, s vhodným rozložením obsahu prispôsobená na dotykové ovládanie by ju mala uľahčiť. Na mobilnú verziu portálu Profesia.sk sa môžete prepnúť po príchode na na jej web, alebo môžete priamo zadať do adresného riadka m.profesia.sk. Druhý veľký pracovný portál kariera.zoznam.sk vás priamo presmeruje na jej mobilnú verziu, ak prídete na stránku z mobilu a ponúkne vám možnosť prepnúť sa do štandardného zobrazenia.

Rovnakou cestou ako spomenuté portály sa vydal napríklad aj vyhľadávač pracovných ponúk Jobble.sk. Vyhľadávanie voľných pracovných miest a zobrazovanie výsledkov ešte viac zjednodušil.
Jeho mobilnú verziu nájdete na adrese jooble.sk/m/main-práca

Aplikácie na hľadanie práce pre iPhone a Android

Využívanie aplikácií sa teší veľkej obľube u používateľov smartfónov, či už s operačným systémom iOS, Android, Windows Phone, alebo iným.

Najpoužívanejšie sú, samozrejme telefóny s Androidom a iPhone s iOS. Práve na ich používateľov sa zameriavajú firmy pôsobiace na pracovnom trhu.

Svoje aplikácie pre obidve platformy, ktoré by mali uľahčiť prehľadávanie pracovných ponúk má opäť Profesia.sk.

Odkazy na ne nájdete na tejto stránke.

Z ostatných pracovných portálov má vytvorené aplikácie napríklad Monster. Vhodnejší je však pre hľadanie práce v zahraničí, nakoľko ponuky práce zo Slovenska sú oproti iným krajinám zastúpené v oveľa menšej miere.

Informácie a odkazy na aplikácie nájdete tejto stránke.

Širší záber získate využitím mobilnej aplikácie vyhľadávača voľných miest Careerjet, ktorý združuje pracovné ponuky z viacerých internetových zdrojov, okrem iných aj zo spomínanej Profesie.

Odkazy na aplikácie pre iPhone a Android od Careerjet nájdete na tejto stránke.

Aplikácia na vyhľadávanie pracovných ponúk pre Facebook

Facebook je už bežnou súčasťou komunikácie cez mobilné telefóny a mnoho ľudí ho používa veľmi intenzívne. Niektoré firmy z personálneho biznisu preto stavili práve na začlenenie svojej ponuky do prostredia tejto sociálnej siete.

Aplikácie pre Facebook využívajú vo väčšej miere pracovné agentúry. Napríklad agentúra Grafton vytvorila aplikáciu Grafton Jobs, prístupnú z ich facebookovej stránky, na ktorej je možné sledovať zverejnené aktuálne voľné pracovné miesta.

Odkaz priamo na aplikáciu Grafton Jobs nájdete tu

Podobne využíva Facebook aj agentúra Start People. Ich aplikáciu nájdete tu

Všetky z vyššie spomenutých nástrojov umožňuje tradičné vyhľadávanie podľa profesie a regiónu, alebo aj prehľadávanie aktuálnych voľných miest prostredníctvom katalógu ponúk.

Odlišný prístup zvolila spoločnosť Monster. Tá takisto vytvorila aplikáciu pre Facebook, ale zameranú na vytváranie profesijných kontaktov a následné možné získanie práce prostredníctvom nich.

Viac informácií o tejto aplikácii nájdete na stránke spoločnosti.

Profesia.sk umožňuje prepojiť osobný účet na Facebooku alebo LinkedIn s jej pracovnými ponukami pomocou služby social connect. Vďaka tomu zistíte, či v spoločnosti, v ktorej by ste sa chceli uchádzať o zamestnanie už nepracuje niektorý z vašich priateľov.

Ako vidíte, hľadanie práce pomocou mobilu je veľmi jednoduché a možnosti sú široké. Novú prácu tak máte doslova “na dosah ruky”. Nie všetky firmy však reagujú na nové trendy rovnako rýchlo, preto pre prezeranie pracovných ponúk na iných miestach na internete môže byť stále pohodlnejšie využívať klasický počítač, notebook, alebo aspoň tablet.

Ďalšie zdroje informácií: