15 európskych krajín s minimálnou mzdou nad 1500 eur (podrobný prehľad) >>

Pracovné portály na Slovensku

Spomedzi všetkých internetových zdrojov ponúkajú najviac voľných miest práve pracovné portály. Samozrejme popri vyhľadávačoch pracovných ponúk, ktoré zhromažďujú ponuky z viacerých portálov.

Pracovné portály využite naplno

Okrem prezerania už spomenutého množstva inzerátov môže byť užitočné využiť aj doplnkové funkcie, ako je možnosť vložiť svoje CV do databázy životopisov, alebo agent na posielanie nových inzerátov.

Aby ste nemuseli prechádzať stovkami ponúk, ktoré vás nezaujímajú, ponúka väčšina portálov užitočnú možnosť podrobného filtrovania inzerátov. Pri jej využívaní však treba byť opatrní, aby nám z výsledkov vyhľadávania nevypadol inzerát, ktorý síce nespĺňa požiadavky na ideálne pracovné miesto, ale dokázali by sme kvôli nemu upustiť zo svojich požiadaviek. Slovenský pracovný trh nie je až taký bohatý na ponuky, preto je vhodnejšie voliť radšej menej kritérií a venovať pár minút naviac prezeraniu výsledkov, ako prehliadnuť niečo zaujímavé. Pre regióny s vysokou nezamestnanosťou stačí často nastaviť len okres a nechať si zobraziť všetky dostupné ponuky. To isté platí aj pre nastavenie agenta.

Nasledujúci zoznam zahŕňa významné pracovné portály na Slovensku, ktoré sa dajú spočítať na prstoch jednej ruky a tiež ďalšie možnosti, ktoré slovenský internet ponúka.

Profesia.sk

Profesia.sk je jednoznačne najväčším a najznámejším slovenským portálom zameraným na sprostredkovanie zamestnania. Jeho služby využívajú tak personálne agentúry, ako aj veľké množstvo firiem, medzi ktorými nechýbajú ani najväčší slovenský zamestnávatelia.

Okrem bohatej databázy voľných miest so širokými možnosťami filtrovania ponúka aj ďalšie nástroje. Ide, samozrejme o agenta na zasielanie vhodných ponúk podľa zvolených kritérií priamo do e-mailovej schránky a takisto možnosť vloženia životopisu do databázy ku ktorej majú prístup personalisti hľadajúci zamestnancov.

Popri sprostredkovávaní funguje Profesia.sk aj ako informačný zdroj. Na stránkach ponúka rady a tipy pre hľadanie práce, ako aj fórum na riešenie špecifických otázok týkajúcich sa zamestnania. Medzi samostatné služby patrí napríklad prieskum platov (Platy.sk), či hodnotenie výberového procesu agentúr a firiem (Recruitrank.sk).

Spoločnosť sa realizuje aj mimo internetu, organizovaním veľtrhu práce Profesia days v Bratislave.

Slovenská Profesia má aj svojho maďarského a českého brata, v týchto krajinách však o svoje postavenie musí bojovať v omnoho tvrdšej konkurencii.

Kariera.sk

Kariera.sk je druhým najväčším hráčom medzi kariérnymi webmi. Je súčasťou slovenského Zoznamu a nájdete ho preto na adrese kariera.zoznam.sk. Ponúka množstvo pracovných ponúk, s možnosťou ich filtrovania, podľa rôznych kritérií, napríklad lokality, profesie, či zamestnaneckého pomeru, ako aj podľa podmienok, ktoré sú kladené na uchádzača zo strany budúceho zamestnávateľa. Takisto umožňuje po registrácii vytvorenie životopisu a jeho vloženie do databázy a nastavenie agenta na sledovanie ponúk.

praca.sme.sk

Vlastnú databázu pracovných ponúk si vytvoril aj spravodajský portál sme.sk. Nájdete ju na adrese praca.sme.sk a budete na ňu presmerovaní aj keď napíšete do vyhľadávača www.praca.sk. Ponúka všetky bežné funkcie, ako je základné aj rozšírené vyhľadávanie a vloženie CV.

Na rozdiel od Profesie a Kariéry umožňuje zamestnávateľom vkladať inzeráty a prezerať si životopisy bezplatne, vďaka čomu tu nájdete iné spektrum inzerentov a pracovných ponúk.

ITKariera.sk

ITKariera je portál s tradičnou funkcionalitou, avšak ako už napovedá samotný názov, je určený pre uchádzačov, ktorí si hľadajú zamestnanie v oblasti informačných technológií (profesie: programátor, systémový inžinier, analytik, administrátor, atď.). Okrem voľných miesť zo Slovenska (samozrejme takmer výlučne z Košíc a Bratislavy) sa na ňom nachádza aj veľa pracovných ponúk z Českej republiky.

Ďalšie weby s ponukou práce

Ak ste nenašli nič zaujímavé na žiadnom z vyššie uvedených weboch, je len malá šanca, že to nájdete inde. Aj napriek tomu však môžete skúsiť ešte nasledujúce možnosti.

www.topjobs.sk

Zabehnutý web na ktorom nájdete inzeráty na voľné pozície od niekoľkých významných slovenských firim a personálnych agentúr. Omnoho silnejšie postavenie má na regionálnom pracovnom trhu jeho český partner (www.jobs.cz). Ak si hľadáte prácu v Čechách, určite by ste ho nemali prehliadnuť.
www.topjobs.sk

JobAgent.sk

Podstatnú časť inzerátov na portáli JobAgent.sk tvoria ponuky najväčších slovenských personálnych agentúr. Rovnaké nájdete aj na webe www.nasapraca.sk.
www.jobagent.sk

Monster.sk

Monster.sk je súčasťou svetovej siete zameranej na pomoc pri nábore nových zamestnancov, vďaka čomu ponúka množstvo pracovných príležitostí v zahraničí. Tých zo Slovenska je výrazne menej.
www.monster.sk

CVonline.sk

V minulosti veľmi populárny web, v súčasnej dobe však s malým počtom pracovných ponúk v porovnaní s ostatnými portálmi.
www.cvonline.sk

Z ďalších možno spomenúť:
www.ponuky.sk
www.job.sk
www.mojapraca.sk
www.praca-kariera.sk

Pracovné portály sú základom pri hľadaní práce cez internet. Ak sa vám však nechce prechádzať každým zvlášť, môžete využiť niektorý z vyhľadávačov, ktoré zhromažďujú inzeráty z viacerých zdrojov na jednom mieste a umožňujú ich triedenie podľa vami zvolených kritérií.

Ďalšie zdroje informácií: