15 európskych krajín s minimálnou mzdou nad 1500 eur (podrobný prehľad) >>

1. Silnejúca koruna a práca v zahraničí

Oplatí sa práca v zahraničí? - Úvod,
1. faktor - Silnejúca koruna,
2. faktor - Kurz eura voči doláru, libre a ostatným menám,
3. faktor - Príjmy a výdavky v zahraničí a na Slovensku,
4. faktor - Hrubý príjem, dane a odvody,
5.faktor - Nezamestnanosť na Slovensku,
6.faktor - Dĺžka pobytu v zahraničí.
Posilňovanie koruny pred prijatím eura a to jednak k samotnému euru, ale aj k ostatným menám, napríklad k libre alebo doláru jednoznačne znehodnocovalo príjmy z práca v zahraničí.

To znamená že aj ak ste napríklad v Írsku stále pracovali za rovnakú mzdu jej hodnota v slovenských korunách sa postupne znižovala.

To, že zmenou kurzu sa v zahraničí oplatilo pracovať stále menej však neznamenalo, že práca na Slovensku bola čím ďalej lukratívnejšia. Človek pracujúci na Slovensku aj so silnejúcou korunou stále zarábal rovnako a ani cena tovaru sa neznižovala ako mnohí očakávali.

Posilňovanie koruny voči cudzím menám

Britská libra a práca v Británii

Ako prvý príklad si môžeme zobrať britskú libru. V roku 2000 by ste za 1 libru dostali 75 slovenských korún. O 4 roky neskôr menej ako 60 korún a v roku 2007 ešte o 10 korún menej. Najprudší pokles nastal práve pred prijatím eura kedy v roku 2008 z januárovej úrovne zhruba 45 GBP/SKK, kurz klesol do decembra až na 30 GBP/SKK.

Americký dolár a práca v USA

Podobný vývoj mal aj kurz dolára ktorý postupne klesal zo zhruba 50 USD/SKK v roku 2001 až k úrovni okolo 20 USD/SKK v decembri 2008.

Euro a práca v krajinách EMU

Koruna posilňovala aj voči euru a to hneď od začiatku jeho fyzického používania v dvanástich členských štátoch EÚ. Ak ste pracovali v niektorej z krajín menovej únie v roku 2002, mohli ste na Slovensku zameniť 1 euro za skoro 45 korún. Koniec roka 2008 a prijatie eura nám prinieslo už notoricky známy konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 SKK.

Klesajúci kurz mohol kompenzovať vyšší príjem

Aj keď bol vývoj kurzu pre Slovákov pracujúcich v zahraničí nepriaznivý, aspoň čiastočne ho mohlo kompenzovať zvyšovanie mzdy.

Napríklad minimálna mzda vo Veľkej Británii, za ktorú pracuje veľké množstvo Slovákov sa postupne zvyšovala z 3.70 libry v roku 2000/2001 na úroveň 5.73 v roku 2008/2009, čo je nárast o niečo viac ako 50%.

Keďže slovenská koruna sa už nepoužíva a nahradilo ju euro, tento faktor sa viac dotýkal Slovákov, ktorí v zahraničí pracovali do konca roku 2008. V súčasnosti už nebude mať vplyv na hodnotenie výhodnosti, alebo nevýhodnosti práce v zahraničí.

Nasledujúci: 2. faktor - Kurz eura voči doláru, libre a ostatným menám

Ďalšie zdroje informácií: