15 európskych krajín s minimálnou mzdou nad 1500 eur (podrobný prehľad) >>

6. Dĺžka pobytu v zahraničí - dlhý pobyt

Oplatí sa práca v zahraničí? - Úvod,
1.faktor - Silnejúca koruna,
2. faktor - Kurz eura voči doláru, libre a ostatným menám,
3. faktor - Príjmy a výdavky v zahraničí a na Slovensku,
4. faktor - Hrubý príjem, dane a odvody,
5.faktor - Nezamestnanosť na Slovensku,
6.faktor - Dĺžka pobytu v zahraničí.

Na dĺžke v tomto prípade naozaj záleží. Aj dlhý aj krátky pobyt v zahraničí majú svoje výhody a nevýhody. Aká dĺžka pracovného pobytu v zahraničí sa teda najviac oplatí?

Pokiaľ ide o dovolenku v zahraničí, väčšinou sa jedná o týždňové, alebo niekoľkotýždňové pobyty. Ak ale ideme do zahraničia s cieľom zarobiť si, musíme uvažovať minimálne v mesiacoch.

Dlhodobý pobyt v zahraničí

Dlhodobý pobyt znamená minimálne pol rok strávený prácou v zahraničí.
Ten bez problémov pokryje počiatočné náklady a umožní hromadiť úspory.
Výhodou je, že lepšia znalosť prostredia a zlepšenie jazykových schopností nám umožní meniť zamestnanie za lepšie platené. Z dlhodobého hľadiska môže byť veľmi výhodná aj kúpa auta na dochádzanie do zamestnania a tiež výdavky za zariadenie domu, alebo bytu sa rozložia na dlhšie obdobie.

Ak platí podľa 3. faktora, že príjmy v danej krajine sú dostatočne vysoké a náklady relatívne nízke dalo by sa povedať, že čím dlhší pobyt, tým lepšie.
Nie vždy to však platí.
Ak doba strávená v zahraničí prekročí určitý čas (pre každého individuálny), človek už prestane byť ochotný žiť v provizórnych podmienkach a začne si vytvárať vyšší komfort. Tým sa mu však zvýšia náklady a celý pobyt začne byť menej efektívny. Čím dlhšie v krajine ostáva, tým menej peňazí ide do úspor a viac do spotreby. V takom prípade je často lepšie vrátiť sa čo najskôr domov. Samozrejme, pokiaľ nechce v zahraničí ostať žiť nastálo.

Z uvedeného vyplýva, že ideálne je ísť pracovať do zahraničia na stredne dlhú dobu, čo môže byť podľa individuálnych podmienok 1 až 3 roky.

Čo však vtedy, ak môžem ísť len na krátko? O tom čoskoro v samostatnom článku.

Predchádzajúci: 5.faktor - Nezamestnanosť na Slovensku

Ďalšie zdroje informácií: